ПОРУШЕННЯ ВИМОГ ЗАКОНОДАВСТВА МЕТАЛУРГІЙНИМИ КОМБІНАТАМИ

Протягом 2019 року збільшилася кількість звернень громадян  м. Маріуполя стосовно незадовільного стану атмосферного повітря в результаті викидів забруднюючих речовин ПрАТ «ММК ім. ІЛЛІЧА» та ПрАТ «МК «АЗОВСТАЛЬ».

Підтвердженням цьому є концентрації забруднюючих речовин в атмосферному повітрі, зафіксовані на стаціонарних постах спостережень Маріупольської гідрометеорологічної лабораторії та Донецької обладміністрації.

Значне забруднення атмосферного повітря вносять неорганізовані джерела викидів, які не нормуються і проконтролювати їх інструментально-лабораторними методами неможливо. Враховуючи велику кількість неорганізованих джерел викидів на Підприємствах, відсутність на них пилогазоочисного обладнання, їх офіційне встановлення в дозволі на викиди, на теперішній час відсутнє законодавче обґрунтування щодо зменшення викидів від цих джерел. 

Згідно ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено планові та позапланові заходи державного нагляду (контролю).  На сьогоднішній день діє мораторій на планові перевірки на території де здійснюється антитерористична операція включаючи місто Маріуполь. Позапланові перевірки на даних територіях здійснюються  лише на підставі виконання суб’єктом господарювання раніше наданих приписів та на підставі звернень громадян виключно за погодженням центрального органу виконавчої влади.

Виходячи, з цього Інспекція не може ініціювати проведення позапланової перевірки та нарахування збитків за результатами відбору проб атмосферного повітря на території міста Маріуполь пересувною екологічною лабораторією Донецької обласної адміністрації,  у зв’язку з відсутністю законодавчого обґрунтування і конкретного суб’єкту господарювання, який спричинив таке забруднення.

Протягом 2018-2019 р.р. Інспекцією проведені 13 позапланових перевірок дотримання вимог природоохоронного законодавства даних підприємств,  зокрема на підставі  звернень громадян та перевірки виконання раніше наданих приписів. За результатами  перевірок Інспекцію вжито всі заходи реагування в межах повноважень та відповідно діючого законодавства України, але ПрАТ «МК «АЗОВСТАЛЬ», ПрАТ «ММК ім. Ілліча» не здійснюють повною мірою організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених дозволами на викиди при експлуатації технологічного обладнання та не виконують в повному обсязі приписи надані Інспекцією на усунення порушень виявлених в ході перевірок.

Крім того, за результатами позапланової перевірки ПрАТ «ММК ім. ІЛЛІЧА» з 03 по 16.04.2019 року було зафіксовано перевищення встановлених нормативів викидів оксидів азоту від агломашини №6, зона спікання, та джерело викидів №13 аглофабрики та  розраховані збитки на суму майже 9 000 000 грн. Збитки були розраховані згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Але на сьогоднішній день, підприємство відмовляється від добровільного відшкодування збитків при фіксації наднормативних викидів у зв’язку з тим, що наказом Міністерства юстиції України від 11.05.2019 № 1453/5  скасовано рішення про державну реєстрацію наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008 № 639 "Про затвердження Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 січня 2009 року за № 48/16064.  Матеріали даної перевірки було направлено до Маріупольської місцевої прокуратури №2 для вжиття заходів прокурорського реагування. Також, до Державної екологічної інспекції України направлено лист щодо втручання в межах компетенції в дану ситуацію.

Нагадуємо, що у жовтні 2018 року Державна Азовська морська екологічна інспекція зверталась до Державної екологічної інспекції України з проханням ініціювати анулювання дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря ПрАТ «ММК ім. Ілліча» та ПрАТ «МК «АЗОВСТАЛЬ».

eкологічна мапа

Стихійне сміттєзвалище? Не знаєте куди звернутись? Повідомте нам та відслідковуйте статус вирішення!
Залишити звернення